Charles Baudelaire :: svět prokletého básníka :: téma Baudelaire
Úvodní stránka  |  Poezie a próza  |  Život v datech  |  Galerie  |  Citáty a glosy  |  Téma Baudelaire  |  Odkazy

Hořké propasti
Jan M. Tomeš
část prvá
část druhá
část třetí
část čtvrtá

Charles Baudelaire a jeho čestí překladatelé
Jiří Pelán
část prvá
část druhá

Moralistův hašiš
Nikolaj Savický
» část prvá «
část druhá
část třetí

Charles Baudelaire
Gustav Francl
Ch.Baudelaire

Charles Baudelaire
Jaroslav Vrchlický
úvodní slovo
Výboru z Květů zla
1927


Čas je hráč
Vladimír Mikeš
část prvá
část druhá
část třetí
část čtvrtá
část pátá

Baudelaire v Čechách
Vladimír Mikeš
Baudelaire v Čechách

Několik 'Prokletých básníků'
čili příspěvek k tématu
Básník a společnost
F.X.Šalda
část prvá
část druhá
část třetí
část čtvrtá

Charles Baudelaire
Théophile Gautier
část prvá
část druhá
část třetí
část čtvrtá



Navštivte

Malý koutek poezie

Malý koutek poezie


Baudelaire


Moralistův hašiš - část prvá
Nikolaj Savický

   Víno posiluje vůli, hašiš ji láme. Víno je fyzickým povzbuzením, hašiš je zbraní pro sebevraždu... Víno je zkrátka pro ty, kdo pracují a kdo si zasluhují je pít. Hašiš náleží k druhu osamělých slastí, je pro zahálčivé nebožáky. Víno je užitečné, přináší plodné výsledky. Hašiš je zbytečný a nebezpečný.

   Na jaře 1850 dopracovával devětadvacetiletý Charles Baudelaire báseň Víno počestných, která vyšla poprvé v létě téhož roku. Dnes ji známe pod podmanivějším názvem Duše vína. Byla smělá a krásná, ale nevzbudila pohoršení. Odpovídá totiž hodnotové stupnici, nerozlučně spjaté s křesťanskou tradicí. Nelze spočítat verše, jimiž od antiky k dnešku evropští literáti vyjadřovali svou vděčnost opojnému nápoji, který jediný je schopen proměnit se v krev Páně. V intencích této tradice je snad nejpůvabnější aforismus Georga Christopha Lichtenberga:

   "Přál bych si, aby mezi Shakepearovými nejsvětějšími verši byly jednou červeně vyznačeny ty, za které vdščíme sklence vína vypitého ve šťastnou chvíli."

   Pokud roku 1945 uvedl André Breton v Antologii černého humoru Baudelaira a Lichtenberga do poněkud překvapivého sousedství, neučinil ve skutečnosti nic hluboce neorganického. Na vyjímečné postavení, jemuž se v této tradici těší víno, si však nemohou činit nárok ani ostatní alkoholické nápoje, a omamné látky mimoevropského původu už vůbec ne. Postoj, který Baudelaire zaujal ve svých třiceti letech ve studii O vínu a hašiši, tedy plně odpovídal běžné konvenci a ani nejpřísnější moralista mu nemohl nic vytknout. Jsme ostatně pět let před prvním časopiseckým vydáním Květů zla a sedm let před skandálem, s nímž je spjato jejich knižní vydání, které z Baudelaira učinilo legendu. Rozhodující setkání, které mělo básníka přinutit ne snad, aby své názory změnil, ale aby je podložil důkladnějšími a méně konvenčními argumenty, teprve mělo přijít.


www.baudelaire.cz :: Since 2002 :: Based On Layout Designed By Danny Is On Fire Productions © 2006